درباره بعثت پیامبر اکرم، مصاحبه با سایت آینده روشن
47 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : مجله اینده روشن
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد هادی یوسفی غروی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با آینده روشن، به نقش مهم و تأثیر گذار حضرت امیرالمومنین علی(ع) در کنار پیامبر در جریان مبعث اشاره کرد و گفت: شاید مناسب ترین یادآوری در زمان مبعث، این باشد که حضرت امام صادق(ع) شیعیان را به زیارت مخصوص امیرالمومنین (ع) در روز بعثت سفارش می کند که این مسئله، یادآور نقش امیرالمومنین(ع) در کنار پیامبر اکرم(ص) می باشد.

وی در ادامه خطبه های 26 و 157 امام علی(ع) در نهج البلاغه شیخ رضی(ره) را نمادی از روشنگری ایشان برای درک صحیح بعثت رسول الله خواند و تصریح کرد: در خطبه 2 نهج البلاغه امیرمومنان علی (ع) فلسفه بعثت پیامبر اکرم(ص) را تفسیر روش و زندگانی جهانیان به اذن خداوند متعال ذکر می کند. در اینجا این پرسش پیش می آید که دلیل تأکید امام علی (ع) در یادآوری وضعیت مردم، قبل و بعد از بعثت، رسول الله چیست؟ و حضرت به روشنی پاسخ می گوید که چگونه، بعثت پیامبر (ص) مردم آن زمان را از سیاه روزی به سپید روزی رساند. امام علی(ع) در خطبه 157 نیز به تفسیر سرنوشت و زندگانی بشر با مبعث پیامبر اشاره می کند.

عضو هیأت علمی مؤسسه علمی و پژوهشی امام خمینی(ره) فرمایشات امیرالمومنین علی (ع) درباره مبعث را برگرفته از قرآن دانست و خاطرنشان کرد: در قرآن کریم نیز اشاراتی به تفسیر وضعیت اعراب آن روز شده است. البته این اشارات تنها به مردم آن بلاد و در آن نقطه خاص اختصاص ندارد، بلکه پس از روی آوردن گروه زیادی از مردم جهان در طول زمان به اسلام، شاهد تغییر زندگی و سرنوشت آنان بوده ایم. در قرآن کریم نیز آیاتی در این باره وجود دارد که بارها تکرار شده است. همچنین به مسلمانان توصیه شده است که آن آیات را به طور مداوم تکرار کنند. این آیات بیشتر بر نجات مردم به وسیله ایمان آوردن به رسالت الهی رسول گرامی اسلام و اتحاد بین مسلمانان تأکید دارد که نمونه ای از این آیات را می توانیم در آیات سوره جمعه بیابیم.

دکتر یوسفی غروی ادامه داد: خداوند متعال در قرآن به حضرت موسی(ع) وحی می نماید که نجات مردم و قوم خود را به وسیله ایمان آوردن به دین الهی از دست فرعون به یاد آورند. مقایسه دوران پس از مبعث رسول الله (ص) با دوران پیش از آن موجب شده است که بسیاری از دشمنان منصف بیشتر به این واقعیت اعتراف کنند.

استاد مؤسسه علمی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: کتاب های مانند سیمای اسلام و تمدن غرب نوشته حجت الاسلام موسوی لاری، تاریخ تمدن و اسلام شیخ زین الدین قربانی و کتاب تمدن اسلامی دکتر ولایتی از جمله کتبی است که به بررسی نقش اسلام در تحول جامعه بشری می پردازد. در این میان حتی مشرق شناسانی مانند جرجی زیدان در کتاب تاریخ تمدن اسلام و گوستاولوبون نیز به تحول عظیمی که اسلام در دنیا ایجاد نمود اعتراف کرده اند.

وی در ادامه گفت: باید دقت زیادی در روایات مخصوص بعثت پیامبر(ص) صورت گیرد. چنان که در برخی روایات اهل سنت نکاتی ذکر شده است که توسط تشیع به رسمیت شناخته نشده است.

دکتر یوسفی غروی به رابطه بعثت خاتم الانبیاء حضرت محمد(ص) با ظهور حضرت مهدی(عج) اشاره کرده و اظهار داشت: بعثت پیامبر به عنوان خاتم پیامبران موجب احیاء تاریخ بشریت گشت و آثار و برکاتش نیز کماکان پابرجاست. تمام ادیان الهی با گذشت زمان نیاز به تجدید رسالت پیدا می کردند. درست است که در رسالت پیامبر اکرم نیازی به تجدید رسالت نیست، لیکن این مسئله بدان معنا نیست که آخرین دین الهی نیازمند تجدید حیات نباشد.

وی افزود: با ظهور حضرت بقیة الله الاعظم (عج) تجدید حیات اسلام صورت خواهد کرد. ادیان الهی در طول زمان دستخوش تحریفات شدند ولی این مسئله در مورد اسلام صادق نیست و با ظهور خاتم الاوصیا حضرت ولی عصر(عج) آخرین دین الهی به تجدید حیات خواهد رسید.

استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی موسسه علمی پژوهشی  امام خمینی(ره) در پایان مهمترین وظیفه منتظران حضرت ولی عصر(عج) را آمادگی جهت ظهور ایشان ذکر و اظهار داشت: تمام شیعیان و کسانی به نحوی خود را منتظر امام زمان (عج) می دانند می بایست از هر لحاظ آمادگی خود را حفظ کنند و در زمان انتظار، جهان را آماده ظهور مهدی موعود نمایند.